Płazak Zygmunt

ur. 14 listopada 1914 r. w Ząbkowicach, syn Piotra i Ewy z d. Urkan, kombatant i inwalida wojenny, w latach 1962-1972 przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ząbkowicach, I sekretarz PZPR Organizacji Terenowej nr 18 w Ząbkowicach.

Po ukończeniu szkoły podstawowej pracował Zakładach Elektrochemicznych w Ząbkowicach, w 1931 r. rozpoczął pracę w Hucie Szkła Okiennego. W r. 1936 odbył służbę wojskową w 23. Pułku artylerii lekkiej w Będzinie, następnie wstąpił do szkoły podoficerskiej i pozostał w służbie jako żołnierz zawodowy. Uczestniczył w kampanii wrześniowej. 19 września 1939 r. odniósł rany  podczas bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. W 1940 r. wrócił ze szpitala do domu. W latach 1942-1944 zatrudniony w zarządzie gminy Ząbkowice (Zombkowitz) w charakterze pracownika fizycznego. Od początku 1945 r. służył w Milicji Obywatelskiej w Ząbkowicach, w 1946 r. został przeniesiony do Czeladzi. W 1946 r. wstąpił do PPR. Po zwolnieniu z milicji z powodu odnowienia rany wojennej, rozpoczął pracę w urzędzie gminy Ząbkowice jako referent. W 1950 r. został sekretarzem gminy Ząbkowice, w 1958 r. wybrany przewodniczącym Prezydium Rady Narodowej Osiedla w Ząbkowicach. W latach 1961-1966 uczył się w Technikum Ekonomicznym im. Ludwika Krzywickiego w Chorzowie. Funkcję przewodniczącego Prezydium MRN pełnił od 1962 do 1972 r. Przez  kolejne dwa lata pełnił funkcję przew. Prezydium MRN w Będzinie po czym przeszedł na emeryturę.

Zobacz także

Pomóż nam stworzyć

kronikę wydarzeń bohaterów i miejsc!

Jeśli posiadasz w domowym archiwum zdjęcia, notki prasowe, czy inne materiały, którymi chciałbyś się z nami podzielić, śmiało – napisz do nas! Dołożysz swoją cegiełkę do wspaniałego przedsięwzięcia, które będzie służyć i edukować nas jeszcze przez wiele pokoleń.

Jeśli chcesz podzielić się z nami częścią swojej historii,
prześlij je za pomocą poniższego przycisku

Bądź na bieżąco

Newsletter

Chcesz dostawać od nas informacje o najnowszych wydarzeniach, wystawach i artykułach? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Skip to content